İçerdiği bileşenlerden dolayı kan şekerini düzenler, yemek sonrası uyku ve yorgunluk azalır. Daha az enerji verirken daha fazla tokluk sağlar, böylece günlük alınan enerji miktarını ve obezite oluşma riskini azaltır. Bazı kanser türleri, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve diyabet gibi kronik hastalıkların riskini azaltmaya yardımcıdır.

Çavdar, diğer kepekli besinler gibi, içeriğinde bulunan lif sayesinde hazmı kolaylaştırır, sindirim sistemini düzenler ve yemek sonrası uyku ve yorgunluk hissi azalır.Bunların dışında çavdar unu, kan şekerini düzenler ve uzun süre tokluk hissi verir. Ayrıca vücutta daha az yağ depolanmasını sağlayan çavdar unu, sağlığımızı ve formumuzu korumamıza , vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olur. B2, B6 B12 ve C vitaminleri ile demir, kalsiyum, niasin, folik asit ve çinko içerir.

Mısır lifli bir besindir. Bu yüzden kan şekerinin daha dengeli yüklenmesini sağlar ve kabızlığı önler, alınan posa miktarı artıkça koroner kalp rahatsızlığı riski de azalır. İçerdiği yüksek karbonhidrat miktarı sayesinde de enerjinize enerji katar. Mısırda protein, kalsiyum, demir, fosfor A ve B2 vitaminleri bulunur.

Arpa ekmeği yemek veya arpa çorbası içmek; şeker hastalığını iyi eder, düşük tansiyonu yükseltir, mide ve bağırsak iltihaplarını geçirir. Tuzlu arpa lapası sarılırsa, kireçlenmelere siyatik ve romatizmaya iyi gelir. Sivilceleri yok etmek için arpa maskesi kullanılır.

Sinir zayıflığı, stres ve uykusuzluğa iyi gelir Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Vücudu, kas ve kemikleri güçlendirdiği saptanmıştır. Dişler üzerinde olumlu etkisi görülmüştür. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu ve iktidarsızlığa iyi gelir. Tiroid bezinin düzenli çalışmasını sağlayarak , Guatrı önlemeye yardımcı olur. Kandaki şeker miktarını ve kolestrolü düşürür. Mide ve bağırsak bozukluklarını giderir, idrar söktürür. Çocuklarda görülen hazımsızlğa karşı faydalıdır. Adet dönemindeki ağrı ve şikayetleri azaltır. Saçları güçlendirir ve parlaklık verir. Uyuşturucu ve sigara bağımlılığından kurtulmaya yardımcı olur.